Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co skutečně hodnotného můžeme Evropě a světu nabídnout my?

4. 01. 2016 15:07:07
Před nedávnem se na blogu objevil zajímavý seriál o tzv. rychločtení. Pojednává o jeho počátcích v 80. letech až po možnosti jeho zavedení do běžné školní výuky.

Podle informací uvedených v seriálu lze rychločtením průměrně dosáhnout 2-3 krát rychlejšího čtení textů při jeho současně výrazně vyšším porozumění. Je jasné, že takto se asi nebudou číst texty vysoké náročnosti (upřímně: kolikrát za život jste takový text vlastně četli?), ale pro běžnou pracovní rutinu by to mohlo s přehledem stačit. Člověk je potom výrazně efektivnější a produktivnější, a to tím více, čím více se musí v práci s textovými informacemi potýkat. Většinu dnešních informací člověk získává právě prostřednictvím textu (nebo už ne?).

Přesto se stát chová k rozšíření rychločtení do praxe značně macešsky. Nejsem sice žádný odborník ve vzdělávání, ale podle mne by se měl stát touto myšlenkou minimálně zabývat. Shromáždit své experty a odborníky (i když si o nich moc iluzí nedělám), nechat jimi celou věc detailně posoudit a vyvodit relevantní závěr. A ten samozřejmě veřejně publikovat.

No, nejsme Švýcarsko s jeho špičkovým bankovním systémem, nejsme Norsko s jeho ropou a plynem, nejsme pro změnu ani Německo s jeho mamutím průmyslem a velkým počtem obyvatel. Nemáme přístup k moři ani velehory, náš cestovní ruch je v porovnání s klasickými destinacemi nízký. Sice se to nahlas neříká, ale v Evropě si jsou státy rovné a pak jsou ty, kteří jsou si jaksi rovnější. My mezi ty rovnější nepatříme. Někde jsem dokonce četl, že nemálo lidí (i v Evropě samotné) o nás smýšlí jako o prostoduchých lidech vyrábějících slunečnicový olej a věžní hodiny. Jistě, můžete něco namítnout o blbcích bez elementárních znalostí zeměpisu, ale reálně tím nezměníte vůbec nic. Můžete říct, že je vám to jedno. Upřímně řečeno, na základě svých zkušeností jsem silně přesvědčen o tom, že přehledné většině Čechů to jedno rozhodně NENÍ. Pozná se to např. při hokejovém mistrovství světa. Pořád a neustále pozoruji takovou tu zvláštní touhu dokázat ostatním, že jsme (nezřídka kdy celkově) lepší. Touhu vykřičet do světa, že také my chceme respekt ostatních a máme právo na to, aby na nás bylo nahlíženo minimálně tak, jako na naše západní kolegy.

Jenže k tomu, aby nás ostatní brali, potřebujeme umět nabídnout něco SKUTEČNĚ hodnotného. A nezlobte se na mě, ale dobré pivo fakt ani zdaleka nestačí. To je pouze ta pomyslná třešnička na dortu (kterou umí náležitě ocenit především mladí Dánové a Britové, bohužel, často na náš účet). Co skutečně hodnotného tedy můžeme ostatním nabídnout? V čem jsme dobří? Výroba skla, nanovlákna, napadne asi většinu z vás. Souhlas. Přesto, existuje něco univerzálnějšího? Něco, po čem je trvale vysoká poptávka de facto všude v civilizovaném světě? V čem jsme kdysi bývali dobří, i když poslední dobou to žádná sláva není? Co u nás má dlouholetou tradici? Nebudu vás dál napínat, stejně už asi tušíte, kam mířím. Je to vzdělanost. Klasická česká vzdělanost bývala pojem. Vzdělání je jedním z hlavních pilířů společnosti, naprostý základ pro veškerý lidský pokrok (kdo si dnes může dovolit se na pokrok vykašlat?) A když někomu nabídnete efektivní systém studia a vzdělávání se, tak mu přeci nabídnete strašně moc. Proč tedy v maximální možné míře nevyužít potenciál, který nejenom rychločtení, ale vlastně veškeré techniky duševní práce nabízejí? Dokonce si myslím, že je to pro nás jedna z klíčových věcí vůbec, jak ve světě obstát (a zařadit se tak mezi ty „rovnější“, jak ostatně většina lidí také chce). Znáte někdo nějaký stát, kde by se do výuky plošně zavedlo rychločtení (nebo nějaké jiné techniky duševní práce)? Já ne. A teď si představte tu výhodu, jakou bychom mohli mít v porovnání s ostatními zeměmi včetně těch z vyspělého světa. Kdo by si potom troufnul přirovnávat Čechy k nevzdělaným pololidem odněkud z východu, kteří se zmůžou leda tak na výrobu oleje a věžních hodin? Stačí prostě vzít to, co tady máme a efektivně to použít (nebo tomu alespoň nebránit). Kdo by to byl řekl. Občas se o Češích mluví také jako o mentorech, broucích Pytlících, rozumbradech apod. Proč by však nemohli být těmi SKUTEČNÝMI mentory, v kladném slova smyslu? Myslím, že by jim tato role, alespoň v evropském prostředí, velmi slušela. Rozhodně víc jak role jakýchsi neotesaných nedovzdělanců, na kterých se dají bez větších problémů nabagrovat prachy.

Co naopak podle mne smysl nemá, je hrát si na vlastence 14 dní v roce (navíc, pouze na sportu se nějaká solidní budoucnost postavit fakt nedá) a prakticky po zbytek roku tak trochu lavírovat mezi pocity jakési zhrzenosti, zapšklosti, podivné méněcennosti a bohužel nezřídka kdy i servility. Opravdu tohle chceme?

Český potenciál zatím dříme. Uvidíme, zda se jej podaří někdy probudit. To za nás ovšem někdo jiný udělat prostě nemůže, ministerstva školství toho nebyla schopna ani za 30 let. Tak jenom, aby jednou nebylo už příliš pozdě – svět se, obzvláště v poslední době, dost překotně mění.

A co vy? Setkali jste se již někdy s rychločtením? Jaké jsou vaše zkušenosti? Používáte rychločtení v praxi? Já osobně jsem o rychločtení již dříve četl a přemýšlím o návštěvě kurzu.

Mimochodem, rychlost vašeho (rychlo)čtení a schopnost porozumět textu si můžete vyzkoušet třeba zde. Dejte vědět, jak jste dopadli. :)

Děkuji vám za pozornost a hezký den vinšuju :)

Autor: Michal Konopa | pondělí 4.1.2016 15:07 | karma článku: 8.18 | přečteno: 310x

Další články blogera

Michal Konopa

Krátké pojednání nejenom na téma událostí posledních dnů

Podstata některých problémů je někdy až komicky prostá, podstata jejich řešení může jít na první pohled proti naší přirozenosti.

2.12.2016 v 18:10 | Karma článku: 6.81 | Přečteno: 168 | Diskuse

Michal Konopa

Opravdu musíme hned všemu slepě věřit?

K napsání tohoto článku mě nepřiměly pouze události posledních dnů, ale i diskuse pod podobně laděnými články na blogu.

30.10.2016 v 9:19 | Karma článku: 38.75 | Přečteno: 1448 | Diskuse

Michal Konopa

Vyzkoušejte si: Minitest pro připuštění k hlasování o věcech EU

Nebojte se, žádný takový test, kterým by se museli voliči nejprve kvalifikovat pro postup do volební místnosti, neexistuje. Tedy alespoň v to pevně doufám. Víme ale s určitostí, že tomu tak někdy nebude v budoucnu?

25.6.2016 v 19:37 | Karma článku: 25.56 | Přečteno: 898 | Diskuse

Michal Konopa

Fotbalisté v utkání s Chorvatskem předvedli, jak moc nám chybí osobnost typu Pavla Nedvěda

Tento článek jsem se rozhodl napsat poté, co jsem včera shlédl několik jiných článků, oslavujících tzv. „skvělý závěr“ českého reprezentačního mužstva.

18.6.2016 v 19:57 | Karma článku: 22.16 | Přečteno: 584 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Zastaví Trump klimatické šílenství?

Globální klimatické třeštění je postaveno na jenom základním společenském fenoménu. A tím je fungování koncentrovaného a rozptýleného zájmu.

28.6.2017 v 10:40 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 488 | Diskuse

Marek Valiček

"Jako Jan Hus, chlapče, přesně jako von..."

Všichni svatí se maj slavit tak, jak jim přináleží. Šebestián střelbou z luku, Andula zimou a Jan pořádnym fajrákem...

28.6.2017 v 9:00 | Karma článku: 19.18 | Přečteno: 513 | Diskuse

Andrea Jamborová

Nechovej se jako debil...

Znáte to. Vidíte nějakou situaci a hned vás k ní napadne filmová hláška. Není člověka, aby si alespoň jednu nepamatoval.

28.6.2017 v 8:46 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 505 | Diskuse

Jarmila Kamenáčová

Večer na chalupě

Zavřela dveře a šla se toulat do tmy. Vzpomněla jsem si na tuláka, který se toulal po hvězdách, jak o něm zpíval Pavel Zajíček. Každý jsme ve své podstatě, ve své duši, tulákem...

28.6.2017 v 8:44 | Karma článku: 7.65 | Přečteno: 201 | Diskuse

Marketa Kadhi

Na pláži

Vůbec by mě nenapadlo popisovat své dojmy z dovolené, nebo psát o tom, co se dá vidět na pláži, dokud jsem tam nepotkala vílu.

27.6.2017 v 18:16 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 910 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 808

Idealista a maximalista snažící se o rozumný kontakt s pevnou zemí. Se zálibou v hledání efektivních řešení problémů všeho druhu a překonávání skutečných výzev a hranic vlastních možností. Mám za to, že k dosažení i těch největších životních cílů lze dojít efektivní, pohodovou cestou bez toho, aniž by byl človek nucen jednat v rozporu se svými zásadami. Jasně, ne každý den je posvícení, ale bez alespoň špetky toho neurčita by život byl asi pěkná nuda. Oblíbený citát: "„Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít." Honoré de Balzac.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.