Moje první programátorská zkušenost

Je to už více než 20 let, co jsem se začal nořit do problematiky programování. S populárním programovacím jazykem Pascal, jenž vznikl již na počátku 70. let a jehož autorem je švýcarský profesor Niklaus Wirth.

Byl jsem tehdy na základce a počítač vlastnil poměrně krátce. Byl to desktop vybavený procesorem Cyrix a starým, poctivým MS-DOSem a jeho věrným druhem Nortonem Commanderem. Už přesně nevím jak, dostal se mi do rukou soubor se zdrojovým kódem jednoduchého programu v jazyce Pascal. Jestli to byl Hello, World! a nebo něco složitějšího, například Ahoj, světe!, si už vážně nepomatuju.

Drobná poznámka

Zdrojový kód není ve své podstatě nic jiného než posloupnost příkazů pro systém, na kterém má program běžet. Příkazů je spousta druhů, jako například: sečti 2 čísla a výsledek ulož do paměti.

Nevím, jak teď, ale v dřívějších dobách bylo dobrým zvykem, že první počítačový program, který začátečník napíše, bude obvykle zdravice okolnímu světu.

 

Chutě jsem doma soubor z diskety překopíroval na pevný disk a začal program vizuálně zkoumat. Když jsem se dostatečně nabažil, chtěl jsem program spustit, ale nedařilo se, neboť zdrojový soubor měl příponu .pas, což nebylo systému moc po chuti. Sveřepě trval pouze na příponách .com, .exe nebo .bat. No tak co? Prostě jsem ten zdroják bafnul, přejmenoval jeho příponu na .exe a předhodil to systému. Systém zareagoval zajímavě. Nejprve vypsal na obrazovku řadu podivných znaků, které jsem kdy před tím snad ještě neviděl, a začal na celé kolo pištět jako ulovená myš. Jako by na mě křičel: „Cos to udělal, ty idiote blbej?!“ Psychicky jsem nevydržel a počítač resnul. Naštěstí naběhl dobře.

Později jsem vlastním pátráním zjistil, že budu také potřebovat něco, čemu experti říkají překladač. Překladač je taková docela užitečná věcička, která prostě vezme zdroják a inteligentně z něj vytvoří (tedy dost často) spustitelný program (takže už není potřeba zdrojáky vlastnoručně přejmenovávat :)). Neváhal jsem ani minutu a od spolužáka si vypůjčil disketu s inkriminovaným překladačem. Spolužák se trochu cukal – prý je to nějaké divné a asi to prý nebude fungovat. A taky že nefungovalo. Disketa byla totiž napadena virem, který mi nenávratně poškodil pevný disk.

 

Dnes se programováním a věcmi okolo z nemalé části živím.

Mějte se pěkně a nepropadejte krizi, když něco nejde. Ono to přejde. :)

Autor: Michal Konopa | pondělí 25.4.2016 10:06 | karma článku: 10,94 | přečteno: 306x
  • Další články autora

Michal Konopa

Potkanova odpověď

27.9.2017 v 16:58 | Karma: 38,49

Michal Konopa

Karma? Děkuju, nechci.

17.7.2017 v 10:45 | Karma: 14,44

Michal Konopa

Nejsou lidi

19.4.2016 v 10:18 | Karma: 23,85

Michal Konopa

Perfektní ráno

22.2.2016 v 10:05 | Karma: 11,39
  • Počet článků 32
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 935x
Idealista a maximalista snažící se o rozumný kontakt s pevnou zemí. Se zálibou v hledání efektivních řešení problémů všeho druhu a překonávání skutečných výzev a hranic vlastních možností. Mám za to, že k dosažení i těch největších životních cílů lze dojít efektivní, pohodovou cestou bez toho, aniž by byl človek nucen jednat v rozporu se svými zásadami. Jasně, ne každý den je posvícení, ale bez alespoň špetky toho neurčita by život byl asi pěkná nuda. Oblíbený citát: "„Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít." Honoré de Balzac.

Seznam rubrik