Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Inteligentní vnímání světa z české dílny

Předem upozorňuju, že následující text není žádnou objektivní analýzou, ale čistě souhrnem mých vlastních pocitů z jednoho zajímavého dílka, které vyšlo teprve nedávno. Místy bude text silně politicky nekorektní, hrubý, sprostý,

... takže pokud vás to uráží a stydíte se za mě (což je móda těch dnešních přiblblých pseudointelektuálů), zkuste třeba Staré pověsti české nebo Záhadu hlavolamu

V následujícím textu jsem se primárně zaměřil na zajímavé střípky a jednotlivosti knižního kompletu vrcholného díla Davida Grubera: Inteligentní čtení v internetovém věku. Pokud prahnete po ucelené recenzi, zkuste to třeba zde nebo zde. Tento text recenzí NENÍ!

 

 

O čem to celé je?

Stručně řečeno, je to o tom, jak efektivně selektovat, nasávat a zpracovávat petabajty (co to asi je?) informací dnešního světa, především pak v textové podobě, ale i z multimediálních zdrojů nebo z osobních kontaktů s lidmi obecně. Jak být lepší, rychlejší a celkově výkonnější. Prostě jak si snadnou cestou vytunit čtecí závity a stát se tzv. školeným čtenářem. Plus všechna ta omáčka kolem - řada vysvětlení, odboček na související problematiku, krásných příkladků ze života, trefné scénky z notoricky známých filmů … Myslím, že Pohlreicha by tenhle mišmaš zaručeně nemoh urazit. :)

 

Hned pár stran po úvodu přidal David jeho názorovou poznámku o neblahém stavu našeho soudnictví. On David působí občas trochu zahořkle, když přijde řeč na toto téma, a já se mu vůbec nedivim. Po tom, co s ním za dob „Se SSSR na věčné časy a nikdy jinak“ tak neskutečně vy … běhli jedinci se špičkovým kádrovým profilem (z nichž některým dělalo problém sčítat 2 jednociferná čísla), objevil se v době „S EU na věčně časy a nikdy jinak“ jinej, mnohem sofistikovanější druh šmejda – tzv. vykradač nápadů, na kterého je celá ta naše slavná justice krátká. Suďte se, a možná po X letech něčeho dosáhnete. Ovšem také zcela jistě o dost času nenávratně a bez náhrady přijdete – toho času, který byste jinak mohli věnovat užitečné práci – pro ostatní). Davida upřímně obdivuju, že potom všem, co má za sebou (a že toho je fakt hodně), z toho ještě nezmagořel.

     

Krom justice poukazuje David také na všudypřítomnou a vzrůstající mediokracii. Školený čtenář se dle jeho slov stává z outsidera (bydlištěm a povoláním) tzv. insiderem – jako by měl politika nebo jiného člena establishmentu 24 hodin denně na kukátku s mikrofonem. Nepochybuji o tom, že školený čtenář může mít lepší schopnost číst mezi řádky, ale tohle je podle mne totální Star Trek. Ten nedávný sobotkovský veletoč snad nepředpovídal ani Eric Best.

 

Ale i bez schopnosti být 24 hodin denně insiderem mohou být výsledky školeného čtenáře impozantní. Sám David pomocí technik racionálního čtení mj. sestudoval na přelomu let 1988 a 1989 celé čtyři díly učebnice angličtiny pro jazykové školy včetně audiokazet a během 4 měsíců se z nuly dostal na úroveň, kam se většina standardně pilných ostatních lidí dostane až tak za 6 let. Při plném zaměstnání. David podotýká, že člověk je v kariéře tím a právě tím, jak čte. Asi na tom něco bude …

 

Když už jsme u těch čtenářských výkonů, tak je třeba říct, že jeho měření je už z logiky věci spojeno s určitými úskalími. Jak obtížný má být text, jak vůbec měřit chápavost, jaké existují druhy testů, jaké jsou jejich výhody a nevýhody apod. Jak, stručně řečeno, co nejvíce omezit subjektivní složku testu. Výsledek testu je uveden v počtu slov za minutu s procentem chápavosti.     

David nám předkládá tyto statistiky:

Průměrný laik … 100 – 200 slov za minutu

Sečtělý laik … 200 až 250 slov za minutu

Sebevědomý sečtělý laik („dávno to rychločtení přece zná – podle svého názoru - a používá jaksi mimochodem coby nedílnou součást své univerzální skvělosti“) … zpravidla nepřekračuje 300 slov za minutu.

Průměrný (poctivě pracující) absolvent zhruba pětadvacetihodinového kurzu … 400 až 500 slov za minutu při jedenapůlkrát lepší chápavosti a odlišení podstatného od nepodstatného. Na tuto úroveň se dostalo asi 85 procent z několika tisíců žáků.

Čtrnáct procent absolventů … 600 až 700 slov za minutu.

Jeden ze sta … nad 1000 slov za minutu 

Hranice lidských možností … asi kolem 1500 až 2000 slov za minutu při rozumné chápavosti (nad 50%).

Sami si můžete vyzkoušet váš čtenářský výkon například zde a nebo zde. Hodně štěstí.

 

V 1. dílu představuje David tzv. zbraně školeného čtenáře (což jsou v podstatě techniky pro výkonnější čtení); je jich přes 30. A velmi důvtipně vysvětluje, proč je nazval právě zbraněmi. Naráží přitom na lidi, kterým já osobně říkám pojmologičtí blbci. Co je to pojmologický blbec? To je člověk (nezřídka kdy formálně vysokoškolsky vzdělán – teď nemyslím přímo plzeňská rychlopráva), který tupě, a teď cituji Davida „ … bazíruje na pojmech, definicích a rajtování na drobných rozdílech mezi nimi.“ Pojmologický blbec je vstříc logicky konzistentnímu, alternativnímu pohledu na věc ve svých názorech indiferentní ba zatvrzelý („Je to tak, protože to tak prostě je!“).

 

Osobně mě zaujalo, jak David doslova rozsápal jeden z evergreenů českého školství – silnou vůli – a nabízí místo ní jiný mentální nástroj – psychovzorec profesionální koncentrace. Myslím, že pokud byste si měli z celé knihy vzít jednu jedinou pasáž, pak by to měla být právě ta o profesionální koncentraci.

David konstatuje:

„Skvělým cvičením koncentrace je snažit se dělat jakoukoliv činnost bez sebemenší újmy na kvalitě, avšak maximální rychlostí.“

Přesně tak! Občas není vůbec na škodu trochu probudit svého vnitřního egoistu se snahou podat co nejvyšší výkon (a při vhodné příležitosti se předvést před ostatníma). Proč se občas nechovat jako ješitnej malej Jarda, když to věci pomůže?

 

O pár stránek dál je dopodrobna rozebrán vztah čtenáře a autora. Existuje něco jako správná míra kritičnosti? Následující text je dle mého skromného názoru tak parádní a nadčasový, že jej musím citovat doslova:

„Pravidlo vyspělé komunikace tedy zní: „Čím kritičtější jsi k nějakému autorovu tvrzení v názorové rovině, tím pečlivě dbej na zachování úcty, respektu a zdvořilosti v rovině lidské. Odděl autorovo EGO od jeho jednotlivých názorů a stanovisek. Buď s ním rovnoprávný podle hesla „já pán – ty pán“. Co chceš, to z jeho textu přijmi za své, co chceš, to uzavři kompromisem mezi autorem a sebou samým; co chceš, to zcela odmítni.“

Do kamene tesat!

Bohužel, z osobní zkušenosti (i zde na blogu) musím poznamenat, že dost velká část lidí se chová spíše obráceně. A to přímo úměrně s jejich úrovní inherentní nabubřelosti (čti: vnitřní zakomplexovanosti).  Prostě čím větší kretén a menší péro, tím větší ego. A tím větší sprostota k autorovi v rovině lidské.

 

Co určitě ještě stojí za připomenutí, je metoda, jak nestudovat, ale nastudovat, tzv. NEANA.  Jedním z největších problémů, jak něco nastudovat, je zlomit svoji vlastní nechuť, jak překonat sám sebe. A vytrvat až do konce. Podrobnosti včetně názorného příkladu v knize samozřejmě také najdete, kdo by to byl řekl.  

 

A jak si stojí české rychločtení v porovnání se zahraničními (čti západními) školami? David názorně dokládá, že české rychločtení je jiná liga. Česká škola totiž používá mnohé, co ty zahraniční ještě neznají. Přesto se David na svých kurzech občas setkává s machýrky, kteří se z rychlíku setkali se zahraničními kurzy a ti automaticky předpokládají, že české přece nemůže být sofistikovanější než britské nebo americké. No a tihle machýrci po Davidovi dokonce někdy vyžadují, aby je učil přesně podle toho, co viděli na tom absolutně ve všem nejlepším Západě a nepoužíval českou inovaci. Chtějí donekonečna cukat s kartičkou na skupinách znaků, pak jsou milostivě ochotni poslouchat nanejvýš deset minut „špetku teorie“ – a budou se cítit úžasnými světovými rychločtenáři. No – kdyby byli podobní vejři na lékařské fakultě, tak by se asi chtěli osm hodin učit, jak se slušivě nosí doktorský bílý plášť a kolem krku stetoskop, pak místo šesti let probírat nanejvýš deset minut anatomii a fyziologii – a cítili by se hotovými „MUDry“ - lékaři na světové úrovni ...

Ne ne, mistrovské zvládnutí racionálního čtení a dalšího inteligentního vnímání svým rozsahem a sofistikovaností vyžaduje přeci jen o něco víc než do zblbnutí provádět kartičkovou cukaturu.

Myslím, že by bylo fajn, aby lidi konečně přestali kydat hnůj na vše české a uvědomili si, že i z toho vyspělého Západu sem občas chodí sračky (a tím zdaleka nemyslím výlevy některých „es“ EU). Nekriticky hájit něco jenom proto, že je to ze Západu (nebo z Východu nebo z Jihu nebo dokonce ze Severu), je dle mého skromného názoru znakem pokročilého rozkladu inteligenční složky člověka.

 

 

Moje osobní zkušenost s autorem: jaký je David v civilu?

S Davidem jsem se osobně setkal několikrát. Působí dojmem seriózního chlapíka, na první pohled trochu až moc formálně a vážně. Takovej gymnaziální prófa. Čeho si všimnete při vzájemném rozhovoru asi nejdřív, je jeho jakoby zrychlené myšlení, jako by byl vždy pár kroků napřed (při pohledu na jeho vysvědčení a index z VŠ se tomu ani nedivím). Později, když se trochu „očucháte“, zjistíte, že David není zase až tak studenej čumák, rád se s chutí zasměje a sem tam z něj padají i pěkně košilaté vtípky. :) Podle některých komentářů k jeho knihám (a hlavně k jejich předmluvám) mu řada lidí vyčítá, že si tak trochu tahá triko. Pokud se mne ptáte, jestli je ješitný, odpovídám jasně: ano, je! Asi jako každej normální chlap. A občas taky trochu víc rozkecávací …

Bytostně nesnáší reklamu. V jakékoliv formě a na cokoliv. Jeho krédo se dá shrnout slovy: „Dobrý výrobek nebo služba se propaguje sama svou kvalitou. Přece stačí, když někdo prokáže, že je vystudovaný MUDr. s bohatou praxí, a půjdete k němu se svou nemocí stokrát ochotněji než k uklízečce se základní školou, která si oblékla bílý plášť a v klamavé reklamě se chlubí, že ona je tím nejlepším lékařem.“

David se proto dle jeho vlastních slov snaží: „Na objektivních faktech dokázat, že jeho vzdělání, zkušenosti a praktické výsledky v soft skills se mají ku vzdělání a výsledkům dvojkařů a trojkařů obdobně propastně jako mezi tím vystudovaným lékařem a uklízečkou.“ No a někteří ti potrefení dvojkaři a trojkaři mu potom také nemohou přijít na jméno (ono je pro ně také jaksi i komerčně zajímavější Davidovo jméno vůbec neuvádět, ačkoliv z něj při vlastní tvorbě někteří z nich vycházeli).

Bohužel, posuzování výrobků a služeb podle rozumných objektivních kritérií místo podle opakované masivní a často klamavé reklamy je ideální stav a ne realita. Dnešní svět je doslova přesycen (pochybnou) reklamou na cokoliv, pole osobního rozvoje a soft skills nevyjímaje. Aby se v tom digitálním smogu neztratil, byl David donucen přeci jenom něco jako reklamu udělat – a to jsou právě ty jeho nešikovné předmluvy, které spousta lidí nemůže vydejchat, ačkoliv jeho výtvory, které jsem doposud četl, svou kvalitu mají.    

 

Další zajímavosti:

  • napsal více než 100 knih, e-knih, audioknih a videoknih
  • osobně nebo prostřednictvím svých vyškolených lidí vedl více než 1100 několikadenních kurzů
  • mezi jeho žáky patří řada známých osobností, včetně např. Martina Romana, Martina Holcáta, nebo Ivana Rösslera

 

Mimochodem, polopatické Davidovo CV najdete třeba tady. Jo, je to můj článek. 

 

Mějte se fajn :)

 

Autor: Michal Konopa | úterý 4.7.2017 10:16 | karma článku: 28,04 | přečteno: 848x
  • Další články autora

Michal Konopa

Time management - od historie k novému systému pojmů - recenze

„Nejcennější v našem životě je čas ... Nikdy jej totiž nemůžeme vrátit. Náš úspěch a spokojenost v životě závisejí do značné míry na tom, jak dokážeme využít čas potřebný pro příjem informací ...

4.12.2019 v 19:38 | Karma: 27,20 | Přečteno: 864x | Ostatní

Michal Konopa

Recenze knihy Konec manipulace – už s vámi nebudou orat!

Aneb: Jak se stát komunikační šelmou a vyběhnout s blbečkama, kteří jsou přesvědčeni o své bezmezné, povětšinou nejenom diskutérské genialitě.

14.11.2018 v 17:38 | Karma: 36,15 | Přečteno: 1616x | Ostatní

Michal Konopa

Pár posledních slov pro rozumné drahošovce a ještě nerozhodnuté

Tento článek jsem se rozhodl napsat po zhlédnutí úterní debaty na Primě, která svým netradičním formátem sice trochu připomínala televizní estrádu, zároveň však odhalila zajímavé skutečnosti ...

25.1.2018 v 9:19 | Karma: 39,45 | Přečteno: 1894x | Diskuse| Politika

Michal Konopa

Potkanova odpověď

Tento článek je mou reakcí na článek kolegy blogera Davida Vlka: „Smrt Havlova přítele zase vylákala potkany z kanálů“.

27.9.2017 v 16:58 | Karma: 38,49 | Přečteno: 1799x | Diskuse| Ostatní

Michal Konopa

Karma? Děkuju, nechci.

Na první pohled trochu debilní myšlenka, avšak má své opodstatnění. Karma a karmování může být v určitých ohledech problematické.

17.7.2017 v 10:45 | Karma: 14,44 | Přečteno: 431x | Diskuse| Hyde park
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 32
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 935x
Idealista a maximalista snažící se o rozumný kontakt s pevnou zemí. Se zálibou v hledání efektivních řešení problémů všeho druhu a překonávání skutečných výzev a hranic vlastních možností. Mám za to, že k dosažení i těch největších životních cílů lze dojít efektivní, pohodovou cestou bez toho, aniž by byl človek nucen jednat v rozporu se svými zásadami. Jasně, ne každý den je posvícení, ale bez alespoň špetky toho neurčita by život byl asi pěkná nuda. Oblíbený citát: "„Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít." Honoré de Balzac.

Seznam rubrik