Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co skutečně hodnotného můžeme Evropě a světu nabídnout my?

4. 01. 2016 15:07:07
Před nedávnem se na blogu objevil zajímavý seriál o tzv. rychločtení. Pojednává o jeho počátcích v 80. letech až po možnosti jeho zavedení do běžné školní výuky.

Podle informací uvedených v seriálu lze rychločtením průměrně dosáhnout 2-3 krát rychlejšího čtení textů při jeho současně výrazně vyšším porozumění. Je jasné, že takto se asi nebudou číst texty vysoké náročnosti (upřímně: kolikrát za život jste takový text vlastně četli?), ale pro běžnou pracovní rutinu by to mohlo s přehledem stačit. Člověk je potom výrazně efektivnější a produktivnější, a to tím více, čím více se musí v práci s textovými informacemi potýkat. Většinu dnešních informací člověk získává právě prostřednictvím textu (nebo už ne?).

Přesto se stát chová k rozšíření rychločtení do praxe značně macešsky. Nejsem sice žádný odborník ve vzdělávání, ale podle mne by se měl stát touto myšlenkou minimálně zabývat. Shromáždit své experty a odborníky (i když si o nich moc iluzí nedělám), nechat jimi celou věc detailně posoudit a vyvodit relevantní závěr. A ten samozřejmě veřejně publikovat.

No, nejsme Švýcarsko s jeho špičkovým bankovním systémem, nejsme Norsko s jeho ropou a plynem, nejsme pro změnu ani Německo s jeho mamutím průmyslem a velkým počtem obyvatel. Nemáme přístup k moři ani velehory, náš cestovní ruch je v porovnání s klasickými destinacemi nízký. Sice se to nahlas neříká, ale v Evropě si jsou státy rovné a pak jsou ty, kteří jsou si jaksi rovnější. My mezi ty rovnější nepatříme. Někde jsem dokonce četl, že nemálo lidí (i v Evropě samotné) o nás smýšlí jako o prostoduchých lidech vyrábějících slunečnicový olej a věžní hodiny. Jistě, můžete něco namítnout o blbcích bez elementárních znalostí zeměpisu, ale reálně tím nezměníte vůbec nic. Můžete říct, že je vám to jedno. Upřímně řečeno, na základě svých zkušeností jsem silně přesvědčen o tom, že přehledné většině Čechů to jedno rozhodně NENÍ. Pozná se to např. při hokejovém mistrovství světa. Pořád a neustále pozoruji takovou tu zvláštní touhu dokázat ostatním, že jsme (nezřídka kdy celkově) lepší. Touhu vykřičet do světa, že také my chceme respekt ostatních a máme právo na to, aby na nás bylo nahlíženo minimálně tak, jako na naše západní kolegy.

Jenže k tomu, aby nás ostatní brali, potřebujeme umět nabídnout něco SKUTEČNĚ hodnotného. A nezlobte se na mě, ale dobré pivo fakt ani zdaleka nestačí. To je pouze ta pomyslná třešnička na dortu (kterou umí náležitě ocenit především mladí Dánové a Britové, bohužel, často na náš účet). Co skutečně hodnotného tedy můžeme ostatním nabídnout? V čem jsme dobří? Výroba skla, nanovlákna, napadne asi většinu z vás. Souhlas. Přesto, existuje něco univerzálnějšího? Něco, po čem je trvale vysoká poptávka de facto všude v civilizovaném světě? V čem jsme kdysi bývali dobří, i když poslední dobou to žádná sláva není? Co u nás má dlouholetou tradici? Nebudu vás dál napínat, stejně už asi tušíte, kam mířím. Je to vzdělanost. Klasická česká vzdělanost bývala pojem. Vzdělání je jedním z hlavních pilířů společnosti, naprostý základ pro veškerý lidský pokrok (kdo si dnes může dovolit se na pokrok vykašlat?) A když někomu nabídnete efektivní systém studia a vzdělávání se, tak mu přeci nabídnete strašně moc. Proč tedy v maximální možné míře nevyužít potenciál, který nejenom rychločtení, ale vlastně veškeré techniky duševní práce nabízejí? Dokonce si myslím, že je to pro nás jedna z klíčových věcí vůbec, jak ve světě obstát (a zařadit se tak mezi ty „rovnější“, jak ostatně většina lidí také chce). Znáte někdo nějaký stát, kde by se do výuky plošně zavedlo rychločtení (nebo nějaké jiné techniky duševní práce)? Já ne. A teď si představte tu výhodu, jakou bychom mohli mít v porovnání s ostatními zeměmi včetně těch z vyspělého světa. Kdo by si potom troufnul přirovnávat Čechy k nevzdělaným pololidem odněkud z východu, kteří se zmůžou leda tak na výrobu oleje a věžních hodin? Stačí prostě vzít to, co tady máme a efektivně to použít (nebo tomu alespoň nebránit). Kdo by to byl řekl. Občas se o Češích mluví také jako o mentorech, broucích Pytlících, rozumbradech apod. Proč by však nemohli být těmi SKUTEČNÝMI mentory, v kladném slova smyslu? Myslím, že by jim tato role, alespoň v evropském prostředí, velmi slušela. Rozhodně víc jak role jakýchsi neotesaných nedovzdělanců, na kterých se dají bez větších problémů nabagrovat prachy.

Co naopak podle mne smysl nemá, je hrát si na vlastence 14 dní v roce (navíc, pouze na sportu se nějaká solidní budoucnost postavit fakt nedá) a prakticky po zbytek roku tak trochu lavírovat mezi pocity jakési zhrzenosti, zapšklosti, podivné méněcennosti a bohužel nezřídka kdy i servility. Opravdu tohle chceme?

Český potenciál zatím dříme. Uvidíme, zda se jej podaří někdy probudit. To za nás ovšem někdo jiný udělat prostě nemůže, ministerstva školství toho nebyla schopna ani za 30 let. Tak jenom, aby jednou nebylo už příliš pozdě – svět se, obzvláště v poslední době, dost překotně mění.

A co vy? Setkali jste se již někdy s rychločtením? Jaké jsou vaše zkušenosti? Používáte rychločtení v praxi? Já osobně jsem o rychločtení již dříve četl a přemýšlím o návštěvě kurzu.

Mimochodem, rychlost vašeho (rychlo)čtení a schopnost porozumět textu si můžete vyzkoušet třeba zde. Dejte vědět, jak jste dopadli. :)

Děkuji vám za pozornost a hezký den vinšuju :)

Autor: Michal Konopa | pondělí 4.1.2016 15:07 | karma článku: 8.18 | přečteno: 312x

Další články blogera

Michal Konopa

Potkanova odpověď

Tento článek je mou reakcí na článek kolegy blogera Davida Vlka: „Smrt Havlova přítele zase vylákala potkany z kanálů“.

27.9.2017 v 16:58 | Karma článku: 38.00 | Přečteno: 1645 | Diskuse

Michal Konopa

Karma? Děkuju, nechci.

Na první pohled trochu debilní myšlenka, avšak má své opodstatnění. Karma a karmování může být v určitých ohledech problematické.

17.7.2017 v 10:45 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 384 | Diskuse

Michal Konopa

Inteligentní vnímání světa z české dílny

Předem upozorňuju, že následující text není žádnou objektivní analýzou, ale čistě souhrnem mých vlastních pocitů z jednoho zajímavého dílka, které vyšlo teprve nedávno. Místy bude text silně politicky nekorektní, hrubý, sprostý,

4.7.2017 v 10:16 | Karma článku: 26.35 | Přečteno: 779 |

Michal Konopa

Krátké pojednání nejenom na téma událostí posledních dnů

Podstata některých problémů je někdy až komicky prostá, podstata jejich řešení může jít na první pohled proti naší přirozenosti.

2.12.2016 v 18:10 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 174 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Štěpánka Semecká

Nesuď člověka podle jeho Kliniky

Další nedělní glosa o tom, jak je jednoduché někoho zaškatulkovat a odsoudit ještě před tím, než bychom znali jeho příběh.

22.10.2017 v 20:46 | Karma článku: 7.72 | Přečteno: 410 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška potkala strašně hrubýho cikána

Jela jsem za mamkou. Bydlí sama v domku kousek za Příbramí a v pátek ráno mi volala, že si podvrkla kotník. Tak jsem hned po práci sedla Na Knížecí na autobus a vyrazila.

22.10.2017 v 20:35 | Karma článku: 18.66 | Přečteno: 600 | Diskuse

Most mezi námi

S Mistry na retro výstavě ve Slunečnici

Nezahálíme, jedeme naplno! V Domově seniorů Nová slunečnice se konala retro výstava Střípky našich životů III. Pro tuto příležitost jsme si připravili program, tentokrát v duchu poezie a francouzského šansonu.

22.10.2017 v 18:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Renata Šindelářová

Co bych si počala bez svého telefonu

Každý den ho nutně potřebuju. Je to můj budík, kalendář, foťák, hodinky, závaží v kabelce, podložka pod vrklavou židli, dobrá výmluva z trapného hovoru, moje mapa, můj jízdní řád i krácení dlouhé chvíle ve vlaku.

22.10.2017 v 15:49 | Karma článku: 7.79 | Přečteno: 154 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Jaký bude další vývoj po volbách?

Volby dopadly tak, jak nikdo nečekal. Někteří sice tvrdí, že ano, ale to jsou jen takové pobitevně generálské řeči. Asi se dalo předpokládat vítězství ANO, ale že za sebou povleče ocas osmi slabých, a ještě slabších stran, to ne...

22.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 10.92 | Přečteno: 448 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 847

Idealista a maximalista snažící se o rozumný kontakt s pevnou zemí. Se zálibou v hledání efektivních řešení problémů všeho druhu a překonávání skutečných výzev a hranic vlastních možností. Mám za to, že k dosažení i těch největších životních cílů lze dojít efektivní, pohodovou cestou bez toho, aniž by byl človek nucen jednat v rozporu se svými zásadami. Jasně, ne každý den je posvícení, ale bez alespoň špetky toho neurčita by život byl asi pěkná nuda. Oblíbený citát: "„Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít." Honoré de Balzac.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.