Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sebeobrana všedního dne aneb Jak efektivně NEdostat na ulici přes držku

14. 01. 2016 15:49:02
V našich zeměpisných končinách se lidské zlobě a protivenství ubráníme povětšinou v rovině psychické nebo slovní. Mohou ovšem nastat situace, a tak se bohužel i děje, kdy je nutno umět se ubránit i v rovině fyzické.

A především o tom je kniha Sebeobrana všedního dne, která je společným dílem autorů Davida Grubera a Zdeňka Maláníka.

Davida Grubera už asi většina z vás zná, kdo ne, může kouknout třeba na stručný souhrn jeho života zde nebo na jeho zdejší blog, případně na jeho web.

Zdeněk Maláník se celoživotně zabývá sebeobranou. Je autorem sebeobranného systému SALUTEM.

Knihu lze rozdělit na 2 části. První část je krátká a teoretická. Druhá, praktická část již dopodrobna rozebírá konkrétní situace a ukazuje, jak se v těchto situacích efektivně bránit útočníkovi.

První část

První část začíná stručným popisem sebeobranného systému Salutem. Poté jsou poměrně dopodrobna rozebrány některé všeobecně rozšířené mýty a mylné názory v oblasti sebeobrany.

Například:

„Nebudu provokovat a nikdy se mi nic nestane.“

„Fyzickým sebeobranným odporem útočníka jen více rozzuřím. Raději snesu jednu, dvě jeho rány, a on pak dá pokoj.“

Jak ale toto obstojí v praxi a čím se vlastně řídí psychika agresora? Co se doporučuje při započaté sebeobranné akci proti agresorovi? Co musí mít obránce předem připraveno pro případ ohrožení? Dozvíme se v knize.

Kus textu je věnován také právní úpravě nutné obrany. Vše podstatné je stručně vysvětleno v několika srozumitelných větách. Mimochodem, docela mne zaskočila krátká poznámka o tom, že např. v Anglii je sebeobrana, z hlediska zákona, pojímána principiálně zcela jinak než u nás.

Kniha dále pokračuje popisem hlavních pilířů úspěšné sebeobrany: strategie, koncentrace a fyzické akce.

Strategie zahrnuje základní kroky pro řešení každé sebeobranné situace, jako je prevence (nechodit do no go zón, nelézt tam, kde bych mohl dostat přes držku, atd.), vzdálení se od hrozby (odchod, útěk), až po řešení následků boje (odchod, zadržení, lékařská pomoc, spolupráce s PČR, atd.).

Zásadní je také koncentrace. Bez adekvátní koncentrace na útočníka a krizovou situaci si lze úspěšnou sebeobranu představit pouze stěží. V této knize se problematika koncentrace dále nerozebírá, zájemcům lze doporučit např. Zlatou knihu komunikace (autorem je David Gruber, kdo by to byl řekl), v níž je téma koncentrace podáno komplexně.

U třetího pilíře sebeobrany – akce, autoři hned zkraje a natvrdo říkají, abychom zapomněli na akční filmy. „V realitě stačí jeden, dva dobře mířené údery, které zdálky mohou vypadat i jako relativně slabé, a člověk je z boje vyřazen. A hlavně – v realitě málokdy trvá boj více než půl minuty.“

Zmiňují vhodnost systému Salutem pro sebeobranu běžného člověka, kdy není potřeba dlouhé měsíce drilovat různé sofistikované páky, údery, přehozy apod. Často postačí prostě účinně praštit, kopnout atd.

Dále poukazují na humánnost obrany. Nejenom proto, že jsme lidé, ale též z důvodů ryze praktických. To však rozhodně neznamená, že máme s útočníkem jednat v rukavičkách – obrana nutně musí být vždy razantnější než útok.

Závěr první části potom tvoří modelový příklad ženy jdoucí ztemnělým parkem, na kterém jsou rozebrány nejčastější chyby a jejich možná řešení z pohledu úspěšné sebeobrany.

Druhá část

Tuto část tvoří zhruba tři desítky nejběžnějších situací obtěžování, přímého napadení a účinné sebeobrany podle zásad popsaných v první části knihy. Každá situace se skládá z textu a názorných, doprovodných fotografií. Fotografie jsou vybrané záběry z videosekvencí, které znázorňují sebeobranné akce v pohybu.

Uvedené situace představují sebeobranu jednotlivce proti jednotlivci, a to beze zbraní. Jsou mezi nimi situace, specifické pro napadení ženy mužem, což lze s výhodou použít např. k eliminaci násilníků domácích.

Technické možnosti v době publikování této knihy neumožňovaly vkládat přímo do e-knihy videosekvence. Takže místo nich je vždy k dané situaci publikována série několika fotografií. Videosekvence si lze objednat zvlášť, libovolné množství a dle vlastního výběru, na eshopu www.gruber.cz.

Moje poznámky a připomínky

Osobně si nevzpomínám, že bych musel někdy řešit nějakou závažnější situaci, kdy by hrozil fyzický útok. Nedokážu proto říct, jak bych vlastně v reálu reagoval. Možná bych, i přes dobrou teoretickou přípravu a slušnou kondici, takříkajíc zatuhnul. Proto mě hned napadá otázka: „Existuje nějaký fígl, jak se z toho zatuhnutí co nejdříve dostat?“ Protože i když člověk v maximální míře minimalizuje riziko, nejsou zase tak řídké situace, kdy musí čelit fyzickému útoku v místech, kde by to téměř nečekal (a o to víc je potom překvapen). Smutnou realitou dnešní doby je bohužel fakt, že okolní lidé, ač jich může být dost a dost, se ku pomoci příliš nemají. To hned vyvolává další otázku, na kterou jsem v knize nenašel odpověď: „Jakým způsobem přimět okolní lidi k aktivní, účinné, rychlé obraně napadeného člověka na veřejnosti?“ Jak sjednotit (často výrazně početnější) okolí? Prostě aby lidi jenom nečuměli, když třeba do někoho na ulici kopou?

V případě, že vás systém sebeobrany popisovaný v této knize zaujal, rozhodně bych doporučoval videosekvence. Zvláště u složitějších sebeobranných situací jsou mnohem názornější než fotografie.

Osobní zkušenosti a názor mojí známé

V efektivní obraně jsem byla vcelku vycvičena díky staršímu bratrovi, který mě fyzicky napadal a to zcela bez varování. Přišla jsem na to, že moje odezva musí být blesková a odstrašující. Jedině tak jsem dokázala vyrovnat svůj fyzický hendikep. Jednou mě zezadu napadl, když jsem v pánvi rozehřívala olej na smažení. Bleskově jsem ho tou horkou pánví přetáhla. A bylo po boji.

Vždy, když se vracím potmě domů, tak sleduji své okolí, nepřibližuji se k místům, kam bych mohla být zatažena (křoví, vchod domu) a mám připraven obranný sprej (dříve klíče).

Při účinné sebeobraně je vhodné použít co je po ruce. Každému bych doporučila, aby si nějaké to přepadení nanečisto vyzkoušel. Na kurzu sebeobrany nebo s partnerem či s kamarády.

Konečný verdikt

Kniha dle mého soudu splnila svůj účel. Snadno srozumitelnou formou, uceleně a na názorných příkladech dokumentuje prakticky použitelnou sebeobranu pro běžného člověka. Určitě bych uvítal doplnění knihy o odpovědi na otázky zmíněné v části „Moje poznámky a připomínky“. Jinak v podstatě nemám, co bych vytkl.

V době psaní této recenze byla e-kniha už hotová, ale její editace a prezentace na našem největším portálu elektronických knih dosud nebyla dokončena. (www.palmknihy.cz – z adresy www.knihy.idnes.cz se tam dostanete přímým odskokem)

Ale již nyní se k ní dostanete na níže uvedeném prolinku:

http://gruber.inshop.cz/inshop/scripts/detail.asp?ItemID=294&Level=9

Autor: Michal Konopa | čtvrtek 14.1.2016 15:49 | karma článku: 13.96 | přečteno: 764x

Další články blogera

Michal Konopa

Potkanova odpověď

Tento článek je mou reakcí na článek kolegy blogera Davida Vlka: „Smrt Havlova přítele zase vylákala potkany z kanálů“.

27.9.2017 v 16:58 | Karma článku: 38.00 | Přečteno: 1645 | Diskuse

Michal Konopa

Karma? Děkuju, nechci.

Na první pohled trochu debilní myšlenka, avšak má své opodstatnění. Karma a karmování může být v určitých ohledech problematické.

17.7.2017 v 10:45 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 384 | Diskuse

Michal Konopa

Inteligentní vnímání světa z české dílny

Předem upozorňuju, že následující text není žádnou objektivní analýzou, ale čistě souhrnem mých vlastních pocitů z jednoho zajímavého dílka, které vyšlo teprve nedávno. Místy bude text silně politicky nekorektní, hrubý, sprostý,

4.7.2017 v 10:16 | Karma článku: 26.35 | Přečteno: 779 |

Michal Konopa

Krátké pojednání nejenom na téma událostí posledních dnů

Podstata některých problémů je někdy až komicky prostá, podstata jejich řešení může jít na první pohled proti naší přirozenosti.

2.12.2016 v 18:10 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 174 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Štěpánka Semecká

Nesuď člověka podle jeho Kliniky

Další nedělní glosa o tom, jak je jednoduché někoho zaškatulkovat a odsoudit ještě před tím, než bychom znali jeho příběh.

22.10.2017 v 20:46 | Karma článku: 7.72 | Přečteno: 406 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška potkala strašně hrubýho cikána

Jela jsem za mamkou. Bydlí sama v domku kousek za Příbramí a v pátek ráno mi volala, že si podvrkla kotník. Tak jsem hned po práci sedla Na Knížecí na autobus a vyrazila.

22.10.2017 v 20:35 | Karma článku: 18.66 | Přečteno: 598 | Diskuse

Most mezi námi

S Mistry na retro výstavě ve Slunečnici

Nezahálíme, jedeme naplno! V Domově seniorů Nová slunečnice se konala retro výstava Střípky našich životů III. Pro tuto příležitost jsme si připravili program, tentokrát v duchu poezie a francouzského šansonu.

22.10.2017 v 18:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Renata Šindelářová

Co bych si počala bez svého telefonu

Každý den ho nutně potřebuju. Je to můj budík, kalendář, foťák, hodinky, závaží v kabelce, podložka pod vrklavou židli, dobrá výmluva z trapného hovoru, moje mapa, můj jízdní řád i krácení dlouhé chvíle ve vlaku.

22.10.2017 v 15:49 | Karma článku: 7.79 | Přečteno: 154 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Jaký bude další vývoj po volbách?

Volby dopadly tak, jak nikdo nečekal. Někteří sice tvrdí, že ano, ale to jsou jen takové pobitevně generálské řeči. Asi se dalo předpokládat vítězství ANO, ale že za sebou povleče ocas osmi slabých, a ještě slabších stran, to ne...

22.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 10.92 | Přečteno: 447 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 847

Idealista a maximalista snažící se o rozumný kontakt s pevnou zemí. Se zálibou v hledání efektivních řešení problémů všeho druhu a překonávání skutečných výzev a hranic vlastních možností. Mám za to, že k dosažení i těch největších životních cílů lze dojít efektivní, pohodovou cestou bez toho, aniž by byl človek nucen jednat v rozporu se svými zásadami. Jasně, ne každý den je posvícení, ale bez alespoň špetky toho neurčita by život byl asi pěkná nuda. Oblíbený citát: "„Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít." Honoré de Balzac.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.