Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pár posledních slov pro rozumné drahošovce a ještě nerozhodnuté

25. 01. 2018 9:19:38
Tento článek jsem se rozhodl napsat po zhlédnutí úterní debaty na Primě, která svým netradičním formátem sice trochu připomínala televizní estrádu, zároveň však odhalila zajímavé skutečnosti ...

Slušnost a vysoká politika

Každý člověk by měl obecně dodržovat elementární pravidla slušnosti a vzájemné úcty. Přirozeně se vám bude lépe jednat a žít s někým, kdo je slušný (v tom obecně známém slova smyslu) než s někým, kdo si s morálkou příliš hlavu neláme. Slušný soused – to je dnes, kdy nemálo lidí myslí především samo na sebe, docela terno. Na tom se asi všichni, doufám, shodneme.

Zdánlivá idylka se ovšem často začne měnit ve chvíli, kdy vám a vaší protistraně o něco skutečně jde a každá strana má přitom zcela jinou představu o výsledku. Například pokud se rozhodnete postavit si dům na svém pozemku a soused, dříve extrovní slušňák, je poněkud jiného názoru. Pak to může skončit i soudními tahanicemi, kdy se v rukavičkách asi příliš nejedná. A teď si představte, že se nebude jednat o „nějakej blbej dům“, ale třeba o zakázku v hodnotě mnoha miliard, o důležité politické rozhodnutí, nebo o jinou, podstatnou výhodu pro občany státu, jehož jste prezidentem. Kdo má výhodu? Ten, kdo umí dobře kecat a tvrdě si hájit svůj zájem anebo ten, kdo je vždy a za všech okolností slušný, spíše v defenzívě, moc se neprojevuje a raději vychází ostatním vstříc, než aby se zachoval kapku neslušně? Myslím, že odpověď přirozeně známe asi všichni (ale jsme ochotni si ji připustit?). O tom, jak někdy vypadají jednání v EU strukturách, velice pěkně pohovořil jejich přímý účastník, někdejší tajemník pro evropské záležitosti, Tomáš Prouza zde. Opravdu vřele doporučuji. O nějaké vycizelované zdvořilosti si absolutně nedělejte iluze.

Proto, když jsem viděl pana prof. Drahoše v rétorickém souboji s Milošem Zemanem, definitivně jsem opustil svou předchozí, možná trochu naivní představu, že by nás tento člověk – pan profesor – mohl kdy v budoucnu nějak efektivně zastupovat ve věcech, které jsou pro náš stát zásadní. Absolutně si nedovedu představit jeho jednání s Putinem, Macronem, Trumpem, Junckerem, Martinem Schulzem a jinými matadory světové politiky - pokud by šlo o něco víc než jen o pokládání věnců. Hovořit na fórech, obhájit svůj (ne vždy populární) názor před širším publikem nebo nedej bože náš státní zájem. On je totiž každej kamarád a každej vás zve na návštěvy, když se ví, že jste hodný a že jaksi neděláte problémy (čti: nekonkurujete mu). Ale opravdu chceme, především v mezinárodní politice, takovýto typ vztahů (de facto nadřízený - podřízený)?

Nemyslím, že by pan Drahoš byl zlý člověk. Působí vcelku sympaticky a noblesně, je inteligentní ... zkrátka akademik se nezapře. Jeho přítomnost na různých výročích a oslavách by určitě nikoho neurážela, naopak - byla by jejich ozdobou. Pokud by se funkce prezidenta sestávala skoro výhradně jenom z těchto činností, tak by byl pan Drahoš rozhodně přijatelným kandidátem (asi vůbec nejpřijatelnějším z kandidátů). Jenomže dnešní (zahraniční) vysoká politika bohužel pouze o tomto ani zdaleka není. Navíc, pan Drahoš opravdu neprokázal žádné hlubší znalosti ani českých politických reálií, viz. třeba ten Zemanův dotaz ohledně navrácení majetku církvím a jeho zdanění. Je vidět, že se v politice prostě nepohybuje (což není výtka, to je prostě fakt, který snad uzná každý, kdo má hlavu mezi ušima). O jeho názorové konzistenci např. na téma imigrace upřímně pochybuju – "ukrajinské" vytáčky ohledně Zemanem citované věty na počet imigrantů byly příliš i pro některé jeho dosavadní podporovatele. Vůbec nechápu, proč do toho pan Drahoš vlastně šel (spíše si myslím, že se do toho nechal někým dostrkat). Trochu mi připomíná slušňáka Petra Nečase - obázek o jeho působení coby někdejšího předsedy vlády si udělejte sami.

Dnešní vysokou politiku bych při troše mé obskurní fantazie přirovnal k fotbalovému utkání. Sem tam se hraje prasácky, fauluje se (za zády rozhodčího), simuluje se. Jasně, Miloš Zeman občas někoho zatahá za dres, sem tam nastaví soupeři nohu, občas přifilmuje pád a dohaduje se s rozhodčím (kdo je asi analogem rozhodčího na mezinárodní politické scéně?). Pokud z toho jeho tým bude mít výhodu. Je to logické. Stejně jako ve fotbale se taktéž ve vysoké politice nehraje na to, kdo bude slušnější a důstojnější, ale na vítězství!!! A u pana Drahoše si bohužel vůbec nejsem jist, zda by byl schopen takříkajíc zatáhnout za záchrannou brzdu, pokud by hrozilo nebezpečí, že útočník soupeře poběží sám na branku ...

Závěrem ...

Jo, pan Drahoš je slušný, zdvořilý a inteligentní člověk. Ale, ve světle všeho výše uvedeného, je opravdu vhodným kandidátem na funkci prezidenta? Podle mne nikoliv. Mezinárodní politika totiž opravdu není o tom, kdo bude slušnější a důstojnější, ale především o efektivním hájení státních zájmů. A to tím více, čím je počet obyvatel daného státu nižší.

Šťastnou ruku u voleb!

Autor: Michal Konopa | čtvrtek 25.1.2018 9:19 | karma článku: 39.18 | přečteno: 1817x


Další články blogera

Michal Konopa

Potkanova odpověď

Tento článek je mou reakcí na článek kolegy blogera Davida Vlka: „Smrt Havlova přítele zase vylákala potkany z kanálů“.

27.9.2017 v 16:58 | Karma článku: 38.25 | Přečteno: 1740 | Diskuse

Michal Konopa

Karma? Děkuju, nechci.

Na první pohled trochu debilní myšlenka, avšak má své opodstatnění. Karma a karmování může být v určitých ohledech problematické.

17.7.2017 v 10:45 | Karma článku: 13.29 | Přečteno: 406 | Diskuse

Michal Konopa

Inteligentní vnímání světa z české dílny

Předem upozorňuju, že následující text není žádnou objektivní analýzou, ale čistě souhrnem mých vlastních pocitů z jednoho zajímavého dílka, které vyšlo teprve nedávno. Místy bude text silně politicky nekorektní, hrubý, sprostý,

4.7.2017 v 10:16 | Karma článku: 26.59 | Přečteno: 807 |

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Cože? Trenky za 2 miliony korun?

Včera už zase někteří šíleli s červenými trenýrkami. Je už to skoro k smíchu. Ale co mne v posledních měsících nejvíc dostalo, je údajná cena prezidentem Milošem Zemanem spálených trenýrek. Podle někoho je prý 2 miliony korun!

22.8.2018 v 5:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 |

Pavel Beránek

Žádný projev, je taky projev

Miloš Zeman se rozhodl, že nebude mít řečnický projev k 21. srpnu 1968. Ale to neznamená, že neprojevil svobodnou vůli nebo, že neprojevil vlastní názor.

22.8.2018 v 0:54 | Karma článku: 9.37 | Přečteno: 140 | Diskuse

Milan Šarapatka

Křivé zrcadlo Pražského jara II

Vzpomínkové akce k letošnímu 21. srpnu měly vyvrcholit při dnešním pietním aktu před Českým rozhlasem na Vinohradské třídě. Ten byl však, bohužel, tím nejubožejším způsobem narušen.

21.8.2018 v 20:00 | Karma článku: 32.07 | Přečteno: 813 | Diskuse

Jan Dvořák

Co si cvrlikají vrabci na střeše rozhlasu

Atmosféra před budovou rozhlasu spíše než pietní akt připomínala přehlušující kotel při fotbalovém utkáni někde v jižní Americe. Ovšem s tím rozdílem, že „domácímu mužstvu“ - vládě a hnutí ANO - pískotem tady nefandili, naopak.

21.8.2018 v 19:40 | Karma článku: 17.91 | Přečteno: 373 | Diskuse

Karel Januška

Vytunelované mozky zákonodárců

Domnívám se, že by si zákonodárci měli přečíst Ústavu a nařídit soudcům, aby ji respektovali jako právní předpis nejvyšší úrovně.

21.8.2018 v 17:56 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 379 | Diskuse
Počet článků 30 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 894

Idealista a maximalista snažící se o rozumný kontakt s pevnou zemí. Se zálibou v hledání efektivních řešení problémů všeho druhu a překonávání skutečných výzev a hranic vlastních možností. Mám za to, že k dosažení i těch největších životních cílů lze dojít efektivní, pohodovou cestou bez toho, aniž by byl človek nucen jednat v rozporu se svými zásadami. Jasně, ne každý den je posvícení, ale bez alespoň špetky toho neurčita by život byl asi pěkná nuda. Oblíbený citát: "„Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít." Honoré de Balzac.

Najdete na iDNES.cz