Recenze knihy Konec manipulace – už s vámi nebudou orat!

14. 11. 2018 17:38:30
Aneb: Jak se stát komunikační šelmou a vyběhnout s blbečkama, kteří jsou přesvědčeni o své bezmezné, povětšinou nejenom diskutérské genialitě.

Už se vám to pravděpodobně párkrát stalo: Střetli jste se, ať už přímo tváří v tvář anebo jenom u klávesnice, s někým, jehož rozumové schopnosti byly evidentně hluboko pod rozsah toho, jak se dotyčný navenek prezentoval. Oplýval, oproti vám, však jednou zásadní diskutérskou výhodou – ovládal, někdy až s ďábelsky řemeslně vypiplanou schopností, něco, čemu se říká: řečnické triky.

Co to je? Jednoduše řečeno, jsou to prostředky, které porušují (někdy až velmi brutálně) elementární zásady slušné diskuse (najděte si je!). No a tato kniha je především o tom, jak takové řečnické triky v praxi vypadají, jak se jim efektivně bránit, jak v diskusi alespoň neprohrát a jak dát blbounovi obecnému s hypertrofovaným egem důrazně na srozuměnou, aby se napříště ani nepokoušel o nějaké trikaření s vámi.

Historie řečnických triků - od antiky po moderní svět

Po nutném vysvětlení a vymezení základních pojmů, jako např. manipulace vs. motivace, dialektika, eristická dialektika, sofistika aj., se autor směle pouští do historie. Od velikánů Antiky, např. Sokrata, Aristotela, Cicerona přes Machiavelliho, Schopenhauera, Karla Čapka až po dnešní, pro většinu čtenářů asi ne úplně známé autory (snad vyjma Františka Koukolíka). Prezentuje a přežvýkává jejich názory a idey do podoby srozumitelné pro běžného člověka. Řada těchto velikánů historie měla určitou svou soustavu (nebo výčet) řečnických triků, triky z různých soustav se významově různě překrývaly anebo splývaly. Autor poctivě a přitom s lehkostí popisuje jednotlivé triky z různých soustav, uvádí jejich vzájemný vztah a podává jednoduché, vysvětlující příklady z běžné komunikace, někdy velmi trefně humorné (např. trik H38). Jen tak pro zajímavost: kniha popisuje celkem 128 řečnických triků. Autor se poctivě snaží na nic podstatného u nich nezapomenout.

V této části knihy přitom zdaleka nenajdete „pouhopouhý“ výčet triků, ale také spoustu věcí „okolo“, které společně utvářejí širší náhled na psychologii mezilidské komunikace. Vše napsáno jednoduše a normálně lidsky srozumitelně – bez formalistických kudrlinek sobotkovského stylu a nánosu patosu literatury především americké provenience. Nemusíte se tedy bát, že by vám autor nějak naznačoval, že po přečtení této knihy se stanete živoucí legendou na věčné časy a nikdy jinak, anebo že si kvůli vám budou ženský trhat rodidla nebo muži své peněženky.

Zde je třeba vyzdvihnout jednu věc. Pročíst takovou haldu pramenů a analyzovat informace v nich nezvládne jen tak někdo. Je obdivuhodný výkon oškrábat tyto informace od slupky balastu, od dávné téměř nesrozumitelnosti a obšírnosti, vytáhnout z nich to nejpodstatnější a zpřístupnit je elegantní formou průměrnému čtenáři; a to vše na pár desítkách stran textu. Jak autor sám přiznává - s některými věcmi (např. pojmem Ulyxes) měl průběžně celkem problém.

Ale to se přece nedá všechno naučit ...

Neučte se to, učení je pro blbce. :) Umějte to vše bez učení...

Teď vážně. Učit se nazpaměť všech 128 triků a obranu proti nim, tzv. protitriky, by v dnešní hektické době nebylo asi dvakrát efektivní. Navíc by to neposkytovalo žádnou obranu proti trikům budoucím, novým a vylepšeným. Tak co s tím? To je právě hlavním přínosem této knihy.

Autor říká, že všechny řečnické triky, včetně těch budoucích, ještě nenarozených, jsou vlastně pouze jedním, jediným trikem. Přesněji řečeno: mají stejnou podstatu. Autor uvádí analogii s Archimédovým zákonem. Znáte ho, ne? „Těleso ponořené do tekutiny .... “ A úplně stejně je to s „trikovým zákonem“ (čítající cca 15 vět – v knize „překvapivě“ též uveden). S jeho znalostí lze proti konkrétnímu triku (i v budoucnu objevenému), snadno odvodit protitrik. Jakousi esencí tohoto trikového zákona je potom tzv. multimetodická tabulka řečnických triků, kam autor jednak přehledně začlenil výše uvedené triky, ale také ponechal čtenářům prostor pro začlenění triků budoucích (resp. těch, které ještě nebyly popsány). Z multimetodické tabulky lze navíc také poměrně jednoduše triky budoucí odvozovat. Autor sám uvádí 3 příklady, které si lze snadno představit v běžné komunikační praxi.

Co v knize ještě najdete?

Další zajímavé věci. Namátkou:

  • důkladnější rozbor určitých druhů trikaření, např. trikaření s hlasitostí argumentace, trikaření s politickým postavením mluvčího ... a jeden z nejdrsnějších triků vůbec: negligace možnosti srovnávat,
  • sebetriky, tj. když trikaříme sami sebe a vrýváme si do mozku předsudky,
  • zajímavé srovnání triků a protitriků s fyzickou sebeobranou,
  • ale také třeba zmínku o dezinformačních webech,
  • problematiku reklamy a image – kdy jde o férové sdělení a kdy o svinskej klam,
  • pár zajímavostí o zakladateli politologie: Niccolò Machiavelli.

A co v ní nenajdete

Autor uvádí, že veškeré protitriky si lze odvodit pomocí psychovzorců (pár slov o nich v knize také je, ovšem pro ucelenější vhled do problematiky musíte zapátrat jinde), ale v podstatě jsem v knize nenašel žádný názorný příklad. Což zřejmě souvisí s tím, co bylo uvedeno v předchozím souvětí. Pokud ovšem za nový psychovzorec nepovažujeme také know-how o porušení míry (trikem) a jejím narovnání (protitrikem). Pak by to bylo ok.

Je mi jasné, že většina čtenářů nad mojí následující připomínkou moc plakat nebude: Ale přesto si myslím, že by bylo dobré alespoň naznačit, jak autor došel od stylu systému jednotlivých soustav triků až k trikovému zákonu. V knize to působí dojmem, jako kdyby se Newtonovi sesypal na hlavu rovnou celej ovocnej sad.

Ještě k těm psychovzorcům:

Myslím, že by nebylo úplně od věci vytvořit něco jako: „Myslíme v psychovzorcích“. Knihu (mohla by být i s cvičebnicí), která by zasvětila začátečníky do toho, jak tuto věc používat v každodenní praxi. Nemyslím, že je snadné s nimi ihned po nastudování jejich definic v praxi mistrovsky žonglovat a využít tak jejich potenciál skutečně naplno.

Celkové hodnocení

Na férovku?

Autorovu oblíbenou, často používanou frázi, že s jeho objevy XYZ se vývoj posune kvalitativně zhruba o tolik, o kolik se posunul vývoj od psacích strojů směrem k počítačům, jsem v minulosti bral tak trochu s rezervou. Mezilidskou komunikací se na profi úrovni nezabývám, ale každodenně v ní žiju a zajímám se o ni. Když však zavzpomínám a porovnám vše, co jsem se od řady zahraničních autorů v této oblasti dozvěděl, s tím, co prezentuje autor této knihy, přijde mi, že autor je tak o level nad nimi. Z mých vlastních zkušeností dávám autorovi v podstatě zapravdu v tom, že „moderní“ svět funguje z valné části na úrovni metod a nikoliv multimetod. Odborníci, mágové, guruové jakoby postupovali taxativně, případ od případu, ... snad nikdy jsem nezaznamenal, že by někdo jiný kromě Davida Grubera přišel s nějakým obecně platným, v praxi dobře fungujícím vzorcem.

Kniha je napsána čtivým, lidsky snadno srozumitelným jazykem s množstvím důležitých zarámovaných poznámek a schémat (které na můj vkus působí poněkud až moc zdobně).

Knihu proto jednoznačně doporučuji všem, kteří se v oblasti mezilidské komunikace chtějí posunout dopředu.

Pardon – už jsem s recenzí u konce a ještě jsem nejmenoval autora té trikové a protitrikové encyklopedie. Ale jistě jej uhodnete sami :).

Autor: Michal Konopa | středa 14.11.2018 17:38 | karma článku: 33.69 | přečteno: 1303x

Další články blogera

Michal Konopa

Pár posledních slov pro rozumné drahošovce a ještě nerozhodnuté

Tento článek jsem se rozhodl napsat po zhlédnutí úterní debaty na Primě, která svým netradičním formátem sice trochu připomínala televizní estrádu, zároveň však odhalila zajímavé skutečnosti ...

25.1.2018 v 9:19 | Karma článku: 39.43 | Přečteno: 1880 | Diskuse

Michal Konopa

Potkanova odpověď

Tento článek je mou reakcí na článek kolegy blogera Davida Vlka: „Smrt Havlova přítele zase vylákala potkany z kanálů“.

27.9.2017 v 16:58 | Karma článku: 38.43 | Přečteno: 1782 | Diskuse

Michal Konopa

Karma? Děkuju, nechci.

Na první pohled trochu debilní myšlenka, avšak má své opodstatnění. Karma a karmování může být v určitých ohledech problematické.

17.7.2017 v 10:45 | Karma článku: 14.15 | Přečteno: 420 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

František Skopal

Zázrak! Jak dosáhnout materializace myšlenky?

Naše mysl představuje potenciál, který je při jeho efektivním využití schopný celkem reálně ovlivňovat fyzické a materiální dění kolem nás.

22.7.2019 v 14:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Renata Šindelářová

Můj život s vlčí smečkou

Můj život s vlčí smečkou je podtitul knihy VLČÍ STOPY české autorky žijící v zahraničí, Tanji Askani. Tato původem ostravská zootechnička žije v Německu, kde v prostředí Wildparku pečuje o skupinu vlků. Pozoruje a sžívá se s vlky

22.7.2019 v 11:48 | Karma článku: 6.86 | Přečteno: 140 | Diskuse

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Totálně jsem se přejedl

Už skoro nemám co psát. Dny jsou pořád stejné. Jogurt, tvaroh, tuňák, kuřecí, krůtí a občas telecí maso. Tělo si prakticky zvyklo, už nemám takovou chuť na sladké kafe.

22.7.2019 v 8:30 | Karma článku: 13.98 | Přečteno: 516 | Diskuse

Jiří Strádal

Vzpomínka na mou srážku s rozděleným Kyprem

Po dlouhé době se zase zostřilo napětí kolem Kypru. Což mi připomnělo mou vlastní poněkud tragikomickou peripetii vyplývající z nešťastného rozdělení tohoto Afroditina ostrova.

22.7.2019 v 6:36 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 276 | Diskuse

Karel Ábelovský

Wokno do jinam ... jen tak se brouzdat

řekla si a šla, po té, co mne probudila - a tak jsem šel za ní, jak jinak - aneb vynucená ranní procházka ... taky lodě, čluny, rybáři a východ slunce, prostě taková trochu "nesnesitelná lehkost bytí", zdá se ...

21.7.2019 v 12:16 | Karma článku: 8.83 | Přečteno: 111 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 917

Idealista a maximalista snažící se o rozumný kontakt s pevnou zemí. Se zálibou v hledání efektivních řešení problémů všeho druhu a překonávání skutečných výzev a hranic vlastních možností. Mám za to, že k dosažení i těch největších životních cílů lze dojít efektivní, pohodovou cestou bez toho, aniž by byl človek nucen jednat v rozporu se svými zásadami. Jasně, ne každý den je posvícení, ale bez alespoň špetky toho neurčita by život byl asi pěkná nuda. Oblíbený citát: "„Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít." Honoré de Balzac.

Najdete na iDNES.cz